Tao ženy

Živý čchi-kung

Centrum Loreto

Michaela Sklářová

Cesta učitele

Cesty na Bali a jóga

Prevence zdraví pomocí tradiční čínské medicíny, čchi-kung a stravy

Tradiční čínská medicína je komplexní zdravotní systém, zahrnující akupunkturu, moxování, bylinné přípravky, masáže, cvičení čchi-kung, výživu a životní styl. Úkolem léčby je obnovit narušenou rovnováhu.

lišta 8 kusů

03.01.2018 - Počet komentářů: 0, Počet zobrazení: 11276  

Tento systém léčení existuje více jak 2000 let. Mezi nejznámější cvičení čchi-kung patří např. sestava Ba Duan Jin nebo-li Osm kusů brokátů zaměřená na zesílení vnitřních orgánů a pružnost páteře. Tradiční čínská medicína se zaměřuje především na prevenci a nejvyšším projevem moudrosti je uchování pořádku, spíš než jeho napravování.

Tradiční čínská medicína

začala být v celém světě žádaná a populární díky metodám léčby, které jsou jednoduché a dostupné většině lidí. Tyto metody jsou účinné při léčbě a prevenci mnohých onemocnění, a to nejen běžných chronických, ale i některých onemocnění, které jsou i v současnosti považovány za těžko vyléčitelné. Jde o taková onemocnění jako je atopický ekzém a jiné projevy alergií,chronické vertebrogenní potíže, hyperlipidémie apod.

Předností tradiční čínské medicíny je dokonale propracovaný systém energetických drah v těle, funkce orgánů a jejich vzájemného působení. Úkolem léčby je obnovit narušenou rovnováhu dvou pricipů - Jing Jang a zajistit rovnoměrné proudění energie čchi.

V jazyce západní medicíny jde o obnovení homeostáze, stimulaci ochranných sil a reaktivních schopností organismu. Při nedostatku energie čchi cítíme ztrátu energie, zhoršuje se naše schopnost soustředit se. Nedostatek Jang způsobuje v našem těle chlad, cítíme duševní a tělesné vyčerpání. Nadbytek Jang se naopak projevuje pocitem horkosti, záchvaty zlosti, zvýšenou aktivitou. Časem pak dochází k vysychání tělesných šťáv.

Nadbytek Jing způsobuje vlhkost, v tkáních se hromadí tekutiny, což vede k otokům, pocitům tíhy, vytváří se hlen na průduškách, objevuje se celulitida, cítíme malátnost. Nedostatek Jing také způsobuje vysychání tělesných šťáv, v důsledku toho trpíme pocitem neklidu, nervozitou, naše pleť a vlasy se stávají suchými.

Pro uchování rovnováhy v organismu jsou také velmi důležité emoce. Hněv, zlost, agrese vyčerpávají energii čchi. Tradiční čínská medicína popisuje tři energetické zdroje, které lidské tělo využívá ke svému fungování. Od kvality jednotlivých zdrojů se odvíjí i kvalita zdraví tělesného a duševního.

S prvním zdrojem, genetickou výbavou, jsme se již narodili. Druhý zdroj, pomocí něhož může probíhat metabolismus, je vzduch, který dýcháme, a třetí je potrava, kterou denně jíme. K vyrovnání jinu a jangu v našem těle a tím k naší rovnováze mohou výrazně přispět léčebná cvičení zvaná čchi-kung.

ČCHI-KUNG - jsou cvičení pocházející ze staré Číny, známa jsou také pod jménem čínská jóga nebo meditace v pohybu. Slovo čchi znamená "životní energie"; kung "kultura, cvičení".
čchi-kung je tedy cvičení rozvíjející životní  energii, je cestou k harmonii. Tato cvičení zvyšují tok energie v celém meridiánovém systému těla a mají tak blahodárné účinky na naše zdraví.

Živý čchi-kung vede k  rozvoji  těla,  ducha a životní energie.


Číňané odedávna věří, že vesmír je tvořen dvěma protikladnými silami JIN a JANG, které se musí navzájem vyrovnávat. V přírodě tyto dvě síly samy hledají způsob jak se vzájemně vyrovnávat a být spolu v harmonii.  Jestliže ale tyto síly ztratí svoji rovnováhu v lidském těle, může se vyskytnou onemocnění, a je na člověku, aby tyto dvě síly vyrovnal.

Na základě zkoumání věcí kolem sebe a vzájemných vztahů mezi přírodou a člověkem, vytvořili Číňané různá cvičení čchi-kung , aby napomohli přivést oběh tělesné čchi do harmonie s přírodními cykly. Objevili, že skrze čchi-kung jsou schopni posilovat svůj oběh čchi  a získat tak zdraví a zpomalovat  procesy stárnutí v našem těle.

 


Mohlo by vás zajímat Studium Školy přírodní léčby a čchi-kung

 


Reakce na článek


Pole označená (*) musíte vyplnit.
Email slouží pouze pro potřeby redakce.
V textu můžete používat uvedené tagy editoru. Webová adresa se změní automaticky na odkaz pokud ji uvedete ve tvaru: http://www.domena.cz nebo ftp://neco.domena.cz, popř. jmeno@email.cz.


Ověřovací kód


Aktuality