Zdraví a dlouhověkost žen

MUDr. Helena MáslováMUDr. Helena Máslová
Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala na gynekologicko-porodnickém oddělení, na lůžkovém interním oddělení i v léčebně dlouhodobě nemocných. Zkušenosti ze všech těchto pracovišť ji přivedly k psychosomatické a primární medicíně a posléze k založení Centra psychosomatické péče. Nyní se věnuje zejména psychogynekologii, ženskému zdraví a reprodukci z pohledu psychosomatických souvislostí. Matka tří dětí. Členka České lékařské komory.


Jak zdravé jsou dnešní ženy?
Věděli jste, že jen každá druhá žena kolem čtyřicítky nemá závažný zdravotní problém? A že jedna třetina mladých dívek kolem dvaceti se s něčím léčí? Kvalita zdravotní péče se přitom podílí na našem zdravotním stavu jen z 20 %. Více jak z poloviny máme naše zdraví ve vlastních rukách, sami svým životním stylem určujeme, zda onemocníme a jakou nemocí. Věděli jste, že emancipace má i svou odvrácenou tvář a ženy častěji trpí nemocemi typickými pro muže? Velkou roli v tom sehrává umělá reprodukce a masové rozšíření hormonální antikoncepce. V České republice užívá antikoncepci 49 % žen (2. místo na světě). V porovnání s dalšími zeměmi – např. EU 24 %, USA 17 %, Čína 2 %. 

Co mohou ženy konkrétně udělat pro zlepšení svého zdraví?
Stačí se podívat 100 let zpátky a uvědomit si, jak ženy dříve žily. Zda se stresovaly, pracovaly na manažerských pozicích, žily hektickým způsobem života. Většina žen neseděla celý den u počítače, chodilo se více pěšky, pilo se více vody, méně kávy, jedlo se zdravě a střídměji, apod. Náš život a zdraví velmi ovlivňuje, v jakém prostředí žijeme, jak se stravujeme, co děláme, jak myslíme, jakou máme zdravotní péči. Chybí nám spojení s přírodou, zdravý pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu, kvalitní potraviny, větší uvědomění, že jsme plně zodpovědni za kvalitu svého života.

Mohla by Vás zajímat Tao ženy - zájmový kurz


Kalendář akcí

Aktuality

  • 09.09.2019 OTEVÍRÁME NOVÝ ROČNÍK ZÁJMOVÉHO STUDIA V PRAZE Otevíráme nový ročník zájmového studia pro širokou veřejnost Škola přírodní léčby a čchi-kung pro ženy a muže. S námi získáte pevné základy v oblasti tradiční čínské medicíny, čchi-kung a práce s tělem, na které můžete stavět další vědomosti.

  • 09.09.2019 ZDROJ INSPIRACE - ČCHI FEST Praha 2019 Přijďte na podzimní festival pro ženy a muže s bohatým programem! Účast přislíbili lékaři a zajímavé osobnostmi na téma "Životní síla a souvislosti polarit žensko mužského chápání světa. Jak regenerovat, sebe-uzdravovat a získávat životní sílu" s odborníky a lékaři.

  • 09.09.2019 VE VIBRACÍCH ŽIVOTNÍ SÍLY Zveme vás na závěrečnou tanečně meditační párty v rámci ukončení festivalu ČCHI-FEST 2019 s názvem: "Ve vibracích životní síly", kde propojíme dva rozlišné světy - Umění čchi-kung & Ecstatic dance. Akce je otevřena veřejnosti od 15.15 - 18.00 h. Průvodci: Michaela Sklářová & Ondřey