Zdraví a dlouhověkost žen

MUDr. Helena MáslováMUDr. Helena Máslová
Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala na gynekologicko-porodnickém oddělení, na lůžkovém interním oddělení i v léčebně dlouhodobě nemocných. Zkušenosti ze všech těchto pracovišť ji přivedly k psychosomatické a primární medicíně a posléze k založení Centra psychosomatické péče. Nyní se věnuje zejména psychogynekologii, ženskému zdraví a reprodukci z pohledu psychosomatických souvislostí. Matka tří dětí. Členka České lékařské komory.


Jak zdravé jsou dnešní ženy?
Věděli jste, že jen každá druhá žena kolem čtyřicítky nemá závažný zdravotní problém? A že jedna třetina mladých dívek kolem dvaceti se s něčím léčí? Kvalita zdravotní péče se přitom podílí na našem zdravotním stavu jen z 20 %. Více jak z poloviny máme naše zdraví ve vlastních rukách, sami svým životním stylem určujeme, zda onemocníme a jakou nemocí. Věděli jste, že emancipace má i svou odvrácenou tvář a ženy častěji trpí nemocemi typickými pro muže? Velkou roli v tom sehrává umělá reprodukce a masové rozšíření hormonální antikoncepce. V České republice užívá antikoncepci 49 % žen (2. místo na světě). V porovnání s dalšími zeměmi – např. EU 24 %, USA 17 %, Čína 2 %. 

Co mohou ženy konkrétně udělat pro zlepšení svého zdraví?
Stačí se podívat 100 let zpátky a uvědomit si, jak ženy dříve žily. Zda se stresovaly, pracovaly na manažerských pozicích, žily hektickým způsobem života. Většina žen neseděla celý den u počítače, chodilo se více pěšky, pilo se více vody, méně kávy, jedlo se zdravě a střídměji, apod. Náš život a zdraví velmi ovlivňuje, v jakém prostředí žijeme, jak se stravujeme, co děláme, jak myslíme, jakou máme zdravotní péči. Chybí nám spojení s přírodou, zdravý pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu, kvalitní potraviny, větší uvědomění, že jsme plně zodpovědni za kvalitu svého života.

Mohla by Vás zajímat Tao ženy - zájmový kurz


Kalendář akcí

Aktuality